Siper Ayağı Nedir ?

Daha önce sınavda çıkmış olan bu durumu  bilelim .

Siper ayağı (trench foot) bir tıbbi durumdur ve uzun süreli olarak soğuk ,nem ve ıslaklık sağlığı olumsuz etkileyen koşullara maruz kalınması sonucu gelişir. Daldırma (suda kalma ) ayak sendromlarından biri olarak geçer. I. dünya savaşında siperde kalan askerlerde görüldüğü için bu adı almıştır.

Şikayet ve Semptomlar

Ayaklarda hissizlik , eritem (kırmızı renk alma) ve siyanoz (mavi renk alma) ilk bulgular arasındadır. Durum devam edip kötüleştikçe ayakta şişlik başlar daha da ilerledikçe ayakta açık yaralar ve sıvı kabarcıklar meydana gelir. Fırsatcı enfeksiyonlar bilhassa mantar enfeksiyonları başlar. Hastalık tedavi edilmez ise hastalık gangrene ilerler ve ayağın kesilmesi ile sonuçlanır.

Nedenler

Donmadan farklı olarak siper ayağı gelişmesi için düşük sıcaklıklar gerekli değildir. 16 santigrad derece sıcaklıkta ve 13 saat maruziyet süresinde bile gelişebilir. Kötü tıbbi koşullara maruziyet sonucu kapiller dolaşım bozulur ve hastalık başlar.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği
SEÇME SINAVI

18 mayıs 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?

    Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?  Sarımsağın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasıdı... Devamını Oku

KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER