Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ? 

Sarımsağın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasıdır.  Yeterli ve uygun dozda sarımsak yada sarımsak ekstreleri yendiğinde içindeki allicin maddesi sayesinde tansiyonu düşürmektedir ( günde 10 mg önerilien doz ). Yapılan çift kör bir çalışmada ( çift kör çalışma makbul bir çalışma tekniğidir)  düzenli sarımsak tüketenlerde 1 ile 3 ay arasında sistolik tansiyonda 11 mm/gf diyastolik tansiyonda ise 5 mm/hg düşüş saptanmış.  Yeterli allicin almak için günde 1 ile 4 arası taza sarımsak diş yemek gerekli ki yeterli allicin vücuda alınabilsin. 

Hangi Etki Mekanizması ile faydalı oluyor ?

Sarımsağın faydalı etkilerinin çoğundan sülfür içeren maddeler sorumlu.  Bunlar arasında allisin, dialil disülfid , dialil trisülfid gibi maddeleri sayabiliriz. Allisin sarımsağın keskin kokusundan sorumlu olan ana maddedir. Allisin maddesi allisinaz denilen bir enzim ile üretilir. Bu enzim aktivtesi sıcaklık , oksijen ve su ile azalır buda allisin miktarının azalmasına nedenolur. Bu nedenden dolayı pişmiş sarımsakda , tarihi geçmiş preperatlarda , kokusuz sarımsak ürünlerinde bu faydalı etki azalır. Tıbbi fayda en fazla taze sarımsak ürünlerinde olur. 

Peki kuru sarımsak mı yoksa taze sarımsak mı ? Sorunun cevabı taze sarımsak ağızda çiğnenirken allisinaz enzimi aktive olur ve daha fazla allisin üretilir buda daha çok tıbbi yarar sağlar yani taze sarımsak yemek daha faydalı gözüküyor.  

Peki ne kadar sarımsak tüketmeliyiz ?

2013 de Pakistan’da yapılan bir çalışmada hipertansif hastaları çeşitli gruplara ayırarak sırasıyla 300,600,900,1200 ve 1500 mg sarımsak vermişler. Doz ne olursa olsun her hastanın tansiynunda düşme sağlanmış fakat daha yüksek doz alanlarda tansiyon daha fazla düşmüş . Bir başka dergide yayınlanan derlemede 600-900 mg sarımsak yemenin tansiyon düşürücü etkisinin daha iyi olduğu gösterilmiş. 

Sarımsak Kokusu nasıl olur ? 

Sarımsak çok miktarda sülfür bileşikleri içerir. Bu madde sindirildiğinde kana karışır. Kandan akciğerlere geçer ve nefes verirken ağızdan dışarı çıkar. Dişlerinizi istediğiniz kadar fırçalayın gitmez kokusu; çünkü kokunun kaynağı ağızdaki sarımsak kalıntısı değil, vücudun içerisinde gerçekleşen kimyasal işlemlerdir.

Birkaç yıl önce Ohio Devlet Üniversitesi’nden Sheryl Barringer sarımsakla yenen bazı yiyeceklerin kokuyu ortadan kaldırması konusunu araştırdı. Marul, hindiba, kereviz, patates, maydanoz, nane, reyhan, fesleğen, mantar gibi bazı yiyeceklerin sarımsak kokusunu giderdiği biliniyordu. Barringer öğrencileriyle bunun neden ve nasıl olduğunu inceledi.

En çok işe yarayan yiyeceklerin marul, nane ve elma olduğu görüldü. Bunlar piştiğinde aynı etkiyi göstermiyordu. Demek ki bu yiyeceklerdeki bazı enzimler pişme esnasında parçalanıyor ve işe yaramıyordu.Barringer’e göre özellikle nane fenolik bileşikler bakımından zengin. Nanenin içerdiği rosmarinik asit sarımsaktaki sülfür bileşiklerine tutunarak kokusuz bir molekül oluşturuyor. Elmada da benzer maddeler olsa da daha düşük seviyede. Fakat maruldaki fenolik bileşikler yeşil çaydakinden de az çıkmıştı.

 

 

 

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği
SEÇME SINAVI

18 mayıs 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?

    Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?  Sarımsağın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasıdı... Devamını Oku

KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER