KAZA TEORİLERİ

KAZA TEORİLERİ

Kaza. istenmeyen ve planlanmamış, genellikle ölüm. yaralanma veya maddi hasarla sonuçlanan bir Olay Olarak tanımlanabilir yada önceden bilinmeyen istem dışı bir olgu sonrası aniden meydana gelip kontrol dışına çıkan ve kişinin bedensel bütünlüğüne zarar verebilecek ya da maddi hasara neden olabilecek nitelikteki olaylardır.

TEK FAKTÖR TEORİSİ

Bu teori, bir kazanın tek bir nedenin sonucu olarak ortaya çıktığını ileri süren görüşten doğar. Eğer bu tek neden tanınabilir ve açıkçası ortadan kaldırılabilir ise kaza tekrar etmeyecektir. Bu teori genellikle temel sağlık ve güvenlik eğitimi almış kişilerce kabul edilmemektedir.


ENERJİ TEORİSİ

Bu teoriye göre (Willianı Haddon tarafından ortaya atılmıştır) kazalar daha çok muhtemelen enerji transferinde ya da enerji transferi esnasında meydana gelir. Bu enerji boşalmasının oranı önemlidir çünkü enerji boşalması ne kadar  büyükse hasar potansiyeli de o kadar büyük olur. Tehlikelerin tanınmasında bu kavram çok sınırlandırmış ve bu haliyle tek etken teorisine benzemektedir. Diğerinden farklı olarak enerji boşalması önemlidir.


ÇOK ETKEN TEORİSİ

Kaza birçok etken birlikte değerlendirilerek analiz edilir. Bu teori ve analiz yöntemleri birçok deneyimli sağlık ve güvenlik uzmanları tarafından da kabul edilip uygulanmaktadır. 


DOMİNO ETKİSİ

Bu teoride olaylar beş domino taşının arka arkaya sıralanarak , birbirini düşürmesine benzetilerek açıklanmıştır. Her kaza beş tane temel nedenin arka arkaya dizilmesi  sonucu meydana gelir (kaza zinciri) . Şartlardan biri gerçekleşmedikçe bir sonraki gerçekleşmez ve dizi tamamlanmadıkça kaza meydana gelmez.  

Bu 5 neden şöyle sıralanabilir .

1- Sosyal Çevre: Sosyal çevre şartları risklerin alınmasına ya da oluşmasına yol açar. Doğa şartları karşısında insanın fiziki ve sosyal yapısındaki etkileşim bir kaza sebebidir,

2- İstenmeyen İnsan Davranışları (Kişisel Hatalar): Öfke, dikkatsizlik. yorgunluk. anlam güçlüğü. aldırmazlık vb.

3- Güvensiz Davranış ve Şartlar: Kötü planlama. koruyucusuz malzeme kullanma, tehlikeli çevre yada çalışma ortamı,

4- Kaza: Yukarıdaki şartlar bir şeylerin yanlış gitmesine yol açtığında. yaralanma veya herhangi bir şekilde zararla sonuçlanan olayın meydana gelmesi.

5- Yaralanma: Kişinin zarara uğraması.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği
SEÇME SINAVI

18 mayıs 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?

    Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?  Sarımsağın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasıdı... Devamını Oku

KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER