Fizik Biliminin Önemi

  • yeni
    Fizik Biliminin Önemi
KİTAP HAKKINDA

Fizik ve Evren

Fizik, yaşadığımız dünya ile başlar Gökyüzünün maviliği, gökkuşağının renkleri, elmanın yere düşmesi, Ay’ın hareketleri. Neler oluyor? Neden olaylar bu şekilde oluşuyor? Ancak fizik bunlarla bitmiyor. Bir kez soru sormaya başladığınızda, her soru bir sonrakini getiriyor ve sizi maddenin, enerjinin, uzayın ve hatta zamanın en derin sırlarına götürüyor. İşte bu sorular fizikçileri, yıldızların nasıl parladığını, kara deliklerin nasıl davrandığını, galaksilerin nasıl oluştuğunu ve evrenin ne şekilde genişlediğini araştırmaya itiyor. Geçtiğimiz son 20 yılda, fizikçiler evrenin oluşumu ve içeriği hakkında çok şaşırtıcı keşiflerde bulundular. Öyle ki süpernova adı verilen yıldız patlamalarının izlenmesi, kozmik mikrodalga arka planın analizi, nötrino adı verilen hayalet parçacıkların ölçümü ve geniş açılı gökyüzü incelemelerinden elde edilen bilgiler, geleneksel fikirler ve metodlarla açıklanamayacak kadar çığır açıcıydı. Örneğin uzaydaki madde ve evrenin %95’i, bildiğimiz proton, nötron, elektron ve kuvvetlerden tamamen farklı bir veya daha fazla “karanlık” biçimde bulunuyordu.

Evren, karanlık enerji olarak adlandırılan bir kuvvetle ve artan bir hızla genişliyordu. Uzay “boşluğu” aslında bilim insanlarının tam olarak anlamadığı bir faaliyetle dolup taşıyordu. Aynı uzay boşluğu kökenleri hâlâ aydınlatılmayan gama ve kozmik ışınlar gibi süper yüksek enerjili parçacıklarla istila edilmiştir. Fizikçiler bugün kozmik mikrodalga arkaplanı analiz eden, galaksileri bir arada tutan karanlık maddeyi ortaya çıkaran, karanlık enerji ve gizemli yüksek enerjili kozmik ışınları araştıran pek çok farklı proje yürütüyorlar. Gelecekte ise daha duyarlı ölçümler yapabilen teknolojiler sayesinde evrenimizle ilgili en şaşırtıcı sorulara cevap verebilmeyi amaçlıyorlar. Böylece protonların sonunda tamamen bozunduğunu test edebilmeyi, kozmik hızlandırıcıların nasıl çalıştığını bulmayı ve ışık ile maddenin aşın enerji-yoğun ortamlardaki davranışlarını açıklayabilmeyi umuyorlar. Bu buluşlar uzay bilimi ve fizik açısından geçmişte Kopernik’in, Newton’un ve Einstein’in başlattıkları devrimler kadar çığır açıcı olacaktır.

Yaklaşık 15 milyar yıl önce içerisinde çok büyük yoğunluk ve sıcaklıkta maddenin sıkışmış olduğu bir noktanın ani patlaması sonucu bugün içinde yaşadığımız evren meydana geldi. Büyük patlama denilen bu olaydan sonra çok büyük bir enerji açığa çıktı. Bir nokta ile başlayan bu süreç bugün hâlâ şişen balon gibi büyümeye devam etmektedir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği
SEÇME SINAVI

18 mayıs 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?

    Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü ?  Sarımsağın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasıdı... Devamını Oku

KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER